MERCEDES’İN YENİ ARABALARI SANDIK BALIKLARI

0
imagesWI70LN20Otomotiv sektöründe aerodinamik tasarımlar çok önemlidir. Hareket sırasında hava sürtünmesinden kaynaklanan enerji kaybını azaltmak ve yakıt tasarrufu sağlamak için tasarımcılar sürekli yeni modeller geliştirmeye devam ederler.

Doğada ise, sürtünme kuvvetine dayanıklı, enerji tasarrufu sağlayan çeşitli tasarımlar mevcuttur. Yunusların hızlı yüzmelerini elverişli kılan vücut yapıları; kuşların uzun mesafe uçuşlarını mümkün kılan aerodinamik kanat tasarımları bunlara örnektir.

mercedes copyMercan kayalıklarında yaşayan Sandık balığı, kuvvetli kaslarla desteklenmiş ve enerji harcamasını azaltacak özel bir yapıya sahiptir. Kemikli altıgen plakalardan oluşan derisi, basınçlara ve çarpışmalara karşı dayanıklılığıyla balık için koruyucu bir zırh görevi görür. Küçük bir balık olmasına rağmen, küp şeklindeki köşeli gövdesi sayesinde dar alanlarda yiyecek ararken çok iyi yüzer ve etkileyici manevralar yapar.
Sandık balığının bir diğer özelliği de; bilinen en düşük sürüklenme katsayısına sahip yağmur damlası ile aynı değerlere sahip olmasıdır. Bu değer, 0.04’tür.

Bu balığın özelliklerini model alan tasarımcılar, ürettikleri otomobilde (normal otomobillerden farklı) düz ve çıkıntısız kapı kolları tasarlamış, arka tekerlekleri plastik tabakalarla kaplamış, dikiz aynaları kaldırıp yerine iç kameralar yerleştirmişlerdir. Sandık balığı taklit edilerek üretilen bu yeni modelde %20 yakıt tasarrufu sağlanmış ve daha üstün manevra kabiliyetine ulaşılmıştır. Balığı zırh gibi saran kemikli altıgen vücut tasarımını da taklit eden üreticiler, bu sayede en az malzeme ile en fazla dayanıklılık elde etmişlerdir.

Bu Yazıları da Beğenebilirsiniz! Daha Fazlası

Leave A Reply

Your email address will not be published.

"
Doğa Bi̇li̇mleri̇ Derneği̇ Roboti̇k Olarak Kocaeli̇ Vali̇li̇ği̇ Ve Kocaeli̇ Sanayi̇ Odası Desteği̇yle İlk Roboti̇k Merkezi̇ni̇ Kurduk Ve Eği̇ti̇mi̇ Üstlendi̇k.TIKLAYIN!
+