Taç Yabanarısındaki Delme Teknolojisi ve Sonar Sistemi

0
Taç Yabanarısındaki Delme Teknolojisi ve Sonar Sistemi

Garip bir vücut yapısı vardır. Resimde görülen turuncu kısım başıdır. Bazı taç yabanarıları kahverengi-turuncu ya da tamamen siyahtırlar. Göğsünün yanlarından kanatları uzanır. Orta kısmı da gövdesidir. Bunlar vücudunun 3 temel bölümüdür.

Bu böcek, uzun bacakları, başındaki antenleri ve kuyruk kısmındaki uzun organ ile bir yabanarısından çok bilimkurgu filminden çıkmış uzaylıya benzemektedir. Peki, bu kuyruk kısmında anten gibi uzun organ ne işe yarar? Bu organ, taç yabanarısının yumurtlama borusudur. Yabanarısı, bu organı yumurta yerleştirme aracı olarak kullanır.

Peki, yaban arısı yumurtalarını koyacağı yeri nasıl tespit eder? Taç yabanarısı insanların ancak 2. Dünya savaşında keşfettiği bir teknolojiyi milyonlarca yıldır kullanır:

Taç yabanarısı, bacaklarındaki titreşim algılama özelliğinden faydalanarak ağaç kütüklerinin içinde yaşayan böcek larvalarını tespit eder. Bacaklarındaki duyular o kadar hassastır ki ağaç kütüğünün üzerindeyken bile içeride bir larvanın yaşamakta olduğunu hisseder. Bunu, bacaklarında yer alan sonar benzeri bir sistem sayesinde yaparlar.

sonar

Bu sonar sisteme ekolokasyon denir. Ekolokasyon, yarasa ve yunus gibi canlılarda da bulunan bir sonar sistemdir. Tıpkı bir radar gibi çalışarak çevrelerini algılamalarını sağlar. Ancak bu canlıların sahip olduğu radar teknolojisi, insan üretimi radarlardaki teknolojik düzeyden defalarca kat daha üstündür. Öncelikle bu canlılardaki sistem insan yapısı sonarlara göre çok daha küçüktür. Ayrıca son derece küçük objeleri bile tespit edebilmektedirler.

O kadar ki, yabanarısı, bacaklarındaki duyu organları sayesinde böcek larvasını kolaylıkla bulur. Ancak yabanarısının böcek larvasını aramasının amacı onunla beslenmek değildir. Böcek larvasına, yumurtalarını içine bırakmak için ihtiyacı vardır.

Yabanarısı, yumurtlama borusunu, bulduğu böcek larvasına saplar ve yumurtalarını larvanın içine yerleştirir. Birkaç gün sonra, larvaya yerleştirilmiş olan yumurta çatlar ve yabanarısı larvası, böcek larvasının içinde gelişmeye başlar. Sonunda böcek larvası ölür ve yabanarısı böcek larvasının içinden bir yetişkin olarak çıkar. Uçup yumurtalarını bırakmak için başka bir böcek larvası bulma sırası artık ondadır. Yağmur ormanlarında bu döngü böyle sürer gider.

Yabanarisi delme yumurtlama

tahta delme

Bu Yazıları da Beğenebilirsiniz! Daha Fazlası

Leave A Reply

Your email address will not be published.

"
Doğa Bi̇li̇mleri̇ Derneği̇ Roboti̇k Olarak Kocaeli̇ Vali̇li̇ği̇ Ve Kocaeli̇ Sanayi̇ Odası Desteği̇yle İlk Roboti̇k Merkezi̇ni̇ Kurduk Ve Eği̇ti̇mi̇ Üstlendi̇k.TIKLAYIN!
+