TERMİTLERİN MERMİ VURUŞU

0
DÜNYANIN EN HIZLI ÇENE SALDIRISI REKORU BİR KAÇ SANTİMLİK TERMİTLERİN

Smithsonian Tropik Araştırma Enstitüsü’nden Marc Seid ve Jeremy Niven ile Florida Üniversitesi’nden Rudolf Scheffrahn tarafından yapılan bir araştırmada dünyada bugüne kadar kaydedilmiş en hızlı çene saldırısına sahip termitlerin, yuvalarına izinsiz girebilecek potansiyel bir davetsiz misafiri başlarına vurdukları tek bir darbe ile öldürebilecekleri gözlemlendi.

121211095007-largeSeid, asker termitlerin nasıl farklı savunma silahlarına sahip olduklarının araştırmalarının konusu olduğunu söyledi. Saniyede 40.000 kare görüntü kaydedebilen yüksek hızlı bir video kamera ile yapılan gözlemlerde, asker termitin çene ölçümünün işgalciye karşı saldırırken saniyede 70 metre olduğu fark edildi.

Sonuçla ilgili, Seid “Pek çok böcek, insan gözünün görebileceğinden çok daha hızlı hareket eder; bu yüzden yüksek hızda kameralar kullanmamız gerektiğini biliyorduk; ama bu kadar da yüksek bir hız beklemiyorduk” şeklinde açıklama yaptı.

Termitlerin neden bu kadar hızlı olduğu ile ilgili açıklama yapan Niven, hafif cisimlerin büyük bir etki yapmak için yüksek hıza ihtiyacı olduğunu ve dar tünellerde düşmanıyla karşılaşmak zorunda olan asker termitler için daha etkili bir savunma tekniği olamayacağını açıkladı.

Nevin, “Üst ve alt çenelerini kuvvetli bir şekilde sıkarak, saldırmadan önce güç toplayan termitlerin; hızlı hareket etmeden önce kaslarında enerji depolamaları gerektiğini nerden ve nasıl bildikleri ise oldukça düşündürücü” diyerek hayranlığını dile getirdi.

Bu Yazıları da Beğenebilirsiniz! Daha Fazlası

Leave A Reply

Your email address will not be published.

"
Doğa Bi̇li̇mleri̇ Derneği̇ Roboti̇k Olarak Kocaeli̇ Vali̇li̇ği̇ Ve Kocaeli̇ Sanayi̇ Odası Desteği̇yle İlk Roboti̇k Merkezi̇ni̇ Kurduk Ve Eği̇ti̇mi̇ Üstlendi̇k.TIKLAYIN!
+